Otopark Jet Fan CFD Analizleri

Jet Fan CFD 1
Jet fan sistemleri, kapalı otoparkların havalandırması ve duman kontrolü için tartışmasız bir şekilde standart haline gelmiştir. Jet fan sistemleri otoparklarda geleneksel kanallı mekanik havalandırma sistemlerinin yerini yakın zamanda almıştır. Kanallı sistemlerle karşılaştırıldığında jet fan sistemlerinin pek çok avantajı bulunmaktadır:

• Duman kontrol bölgelerine imkan sağlaması ve esnek çalışabilme,

• Otoparkta tavandan minimum kayıp ve çok daha temiz bir görünüm,

• Kanallarda bulunan montaj, bakım ve temizlik masraflarının olmayışı,

• Kanallardan kaynaklanan yüksek basınç kayıpları olmadığından, daha düşük kapasitede, daha düşük güç tüketiminde ve daha uygun fiyatlı fanların seçilmesine olanak sağlaması,

• Kanallardaki uzun süren işçilik ve montaj olmadığından, çok daha kısa sürede montaj yapılıp sistemin devreye alınabilmesi,

• Jet fan sisteminin daha düşük olan güç tüketimi sayesinde işletme sırasında elektrik ve para tasarrufu.

Listeyi uzatmak mümkün. Bu yüzden günümüzde kapalı otopark havalandırmasında jet fan sistemlerinin standart haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat otopark jet fan sistemi tasarlamak (özellikle büyük ve karmaşık mimari projelerde) oldukça zor bir iştir çünkü karmaşık bir geometrik yapıdaki yüksek türbülansa sahip hava ve duman hareketlerini tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

İşte bu noktada devreye CFD analizlerimiz girer. CFD analizlerin gücü sayesinde jet fan sisteminin hem emisyon egzoz performansı, hem de yangın durumunda duman tahliye performansı bilgisayar ortamında test edilip incelenebilir. CFD analiz sonuçları sistemin zayıf olduğu noktaları ortaya çıkar ve gerekli revizyonlar henüz montaj aşamasında gelinmeden yapılabilir.

Yapmış olduğumuz tüm otopark jet fan CFD analizleri zamana bağlı çözümlerdir ve sonuçları video formatında vermekteyiz. Bu sayede sonuçlar daha güvenilir ve anlaşılması kolay hale gelmektedir. Sistemin yangın durumundaki duman tahliye performansını saniye saniye inceleyebilirsiniz. Otopark genelindeki üç boyutlu duman dağılımlarını, çok düşük hava hareketi olan bölgeleri (ölü bölgeler), çeşitli yüksekliklerdeki sıcaklık dağılımlarını ve hem yangın gelişimi sırasındaki hem de yangın söndükten sonraki görüş mesafelerini, CFD analizlerimiz sayesinde ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Otopark Jet Fan CFD Duman Dağılımları

Otopark Jet Fan CFD Görüş Mesafesi 1,7m

Otopark Jet Fan CFD Hız Profilleri 1,7m

Otopark Jet Fan CFD Sıcaklık Dağılımları 1,7m