Mutfak ve Davlumbaz Havalandırma CFD Analizleri

Mutfak ve Davlumbaz Havalandırma CFD Analizleri
Mutfak havalandırması, havalandırma endüstrisindeki çok özel alanlardan biridir. Çünkü yağ, duman ve koku problemleri gibi diğer havalandırma sistemlerinde genellikle bir arada bulunmayan problemlere sahiptir.

Mutfak havalandırma sistemlerini tasarlamak oldukça zorlu bir süreçtir ve bu alanda uzmanlık gerektirir. Çünkü bu sistemler diğer havalandırma sistemlerinde bulunmayan pek çok problemle baş etmek zorundadır.

Bir mutfak havalandırma sistemi:
  • pişirmeden kaynaklı dumanı kaynağında, bir başka deyişle pişirme ekipmanına olabildiğince yakın noktada çekip ortama yayılmadan dışarı atmalıdır,
  • sıcak atık havayı çekip, ortama serin ve temiz havayı vererek içeride konforlu bir ortam oluşturmalıdır. Uygun olmayan bir havalandırma sistemi çalışması çok zor olan, hatta bir süre sonra neredeyse imkansızlaşan bir mutfak ortamına sebep olabilir.
  • mutfaktaki hava akımının çalışanlara rahatsızlık verici olmadığından emin olmalıdır,
  • ocakların düzgün yanmasına yetecek havayı sağlayabilmelidir ve içeride karbon monoksit birikiminin önüne geçmelidir,
  •  temizlenmesi kolay olmalıdır. Davlumbaz ve kanallarda yağ birikimini engelleyerek hava debisinin azalması ve yangın riskinin oluşmasının önüne geçmelidir ,
  •  sessiz olmalıdır ve titreşim yaratmamalıdır.
 
Sonuç olarak, mutfak ve davlumbaz havalandırma sistemleri söz konusu olduğunda yanlış gidebilecek pek çok nokta vardır. Büyük ve lüks restoranların devasa endüstriyel mutfakları düşünüldüğünde, havalandırma sistemlerinden kaynaklanan problemlerden dolayı mutfakların çalışmadığı her gün işletmeler için on binlerce hatta yüz binlerce lira kayıptır.